Każda osoba, która zdecydowała się rozpocząć naukę na studiach wyższych, prędzej czy później spotyka się z dylematami związanymi z pisaniem pracy licencjackiej lub inżynierskiej. Najczęstszym problemem, z jakim borykają się studenci to jak i gdzie zbierać materiały do napisania takiej pracy.
Spis treści
Zderzenie wiedzy z rzeczywistością
Pisanie pracy dla niektórych przychodzi z łatwością, innym zaś jest bardzo trudno podejść do samego gromadzenia materiałów, a o samym pisaniu nie wspominając. Praca licencjacka jest przykładem pisarstwa naukowego, dlatego też, by student rozpoczął pisanie musi posiadać niezbędną wiedzę. Dobrą praktyką przed podjęciem pisania pracy jest zapoznanie możliwie największego zakresu literatury przedmiotu. Pozwoli to opanować fachową terminologię oraz poznać podstawę elementy wyróżniające prace naukową.
Badania naukowe i literatura naukowa
Praca licencjacka może opierać się na badaniach naukowych. Wówczas zaraz po zapoznaniu się z literaturą przedmiotu warto przygotować na przykład ankietę, która potwierdzi lub obali założenia znalezione w literaturze naukowej.
Badania naukowe za pośrednictwem ankiet są często wykorzystywanym narzędziem w pisaniu pracy licencjackiej. Dzięki takiej formie, każdy student uczy się przygotowania opracowań naukowych, analizy wyników i wyciągania wniosków z przedstawionych tez. Niemniej jednak nie jest to jedyna forma zbierania materiałów do pracy.
Bardzo pomocnym narzędziem do zbierania materiałów do napisania pracy naukowej jest literatura przedmiotu. Dobranie odpowiedniej literatury do badanego problemu, nie należy do łatwych zadań. Znacznym ułatwieniem jest dostosowanie się do trzech kroków:
- szukanie i zapisywanie ciekawych pozycji i gromadzenie literatury,
- selekcja i wybór najbardziej interesujących pozycji ze zgromadzonych źródeł,
- zapoznanie się z treścią zgromadzonych materiałów i tworzenie pierwszych notatek.
Potrzebna literatura
Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujemy się zgromadzić materiały przeznaczone do treści pracy licencjackiej nieunikniona będzie wizyta w bibliotece. Zanim jednak zaczniemy przeglądać literaturę przedmiotu warto swoją koncepcję przedstawić promotorowi. Jego sugestie dotyczące wyboru literatury mogą być bezcenne. Kierując się wskazówkami promotora z pewnością zyskamy wiele czasu.
Gromadzenie i zbieranie materiałów do pracy licencjackich jest procesem długotrwałym. Niemniej jednak zgromadzona literatura jest w stanie bardzo pomóc w pisaniu pracy. Merytoryczne rozdziały nakierują nasz tok myślenia, a język naukowy z pewnością pomoże wczuć się w naukowy styl pisania. Problemy z doborem literatury zawsze można rozwiązywać za pomocą wypełnienia takich formularzy jak na lub na forach internetowych.