Ortopeda to lekarz, który na co dzień zajmuje się chorobami narządu ruchu. To on zdiagnozować może różnorodne choroby kręgosłupa, wady postawy, zmiany przeciążeniowe, wady wrodzone, urazy bądź inne dolegliwości.
Metody diagnostyczne stosowane są przez ortopedę
Diagnostyka urazów oraz schorzeń ortopedycznych opiera się często na badaniu lekarskim, które nazywa się badaniem ultrasonograficznym narządu ruchu. Polega ono na wysyłaniu przez głowicę aparatu ultrasonograficznego fali akustycznych o wysokiej częstotliwości. Następnie ona odbija się ona od badanego przez ortopedę narządu i ukazuje na monitorze obraz. Dzięki temu w prosty, szybki oraz bezbolesny sposób możemy sprawdzić nieprawidłowości, jakie towarzyszą w organizmie ludzkim. Lekarz przed podjęciem leczenia zlecić może również inne dokładniejsze badania, z których wyróżnić możemy tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, bądź RTG. Te badania nie mogą być wykonywane aż tak często jak USG, gdyż mogą zaszkodzić ludzkiemu organizmowi.
Jakie badania wykonywane są najczęściej?
Z najczęściej wykonywanych przez ortopedę badań wyróżnić możemy usg barku, usg kolana, usg stawu skokowego, usg ścięgna oraz usg ortopedyczne. Często pacjentami ortopedy są sportowcy, którym wielokrotnie towarzyszą urazy. Złamania, skręcenia, zwichnięcia to tylko przykładowe z dolegliwości, jakie towarzyszyć mogą pacjentom.