Zalety domowego minibrowaru

Piwo jest najstarszym, a zarazem najpopularniejszym alkoholem na całym świecie. Wyodrębnia się browar międzynarodowy oraz lokalny. Tzw. mini-browary są rodzajem browarów lokalnych, a produkcja odbywa się na małą skalę (produkuje się nie więcej niż kilkaset hektolitrów rocznie).

Składnikami piwa są: słód, woda i chmiel. Poddaje się je fermentacji alkoholowej za pomocą wyselekcjonowanych szczepów drożdży. Piwa z mini-browarów zazwyczaj nie są poddawane filtracji i pasteryzacji. Wyróżniają się dzięki temu charakterystycznym, unikalnym smakiem. Odpowiednim nawet dla wybrednych smakoszy piwa.

Własny browar koszt

Piwo produkowane z mini-browarów zazwyczaj jest sprzedawane do specjalnych sklepów (najczęściej sklepy z piwami regionalnymi). Jeżeli jednak chcesz produkować browar i nie sprzedawać go dalej, możesz zakupić odpowiednią aparaturę.

wlasny browar

Koszt własnego mini-browaru to około 200 zł. Za tą kwotę można wyprodukować kilkadziesiąt litrów własnego browaru. Urządzenia do produkcji piwa, jak i składniki są ogólnodostępne. Ważąc piwo w domowym zaciszu można na nim także zarobić. Należałoby nawiązać współpracę np. z restauracjami serwującymi piwa regionalne lub sklepami. W celu sprzedaży koszt będzie jednak wyższy. Należy otworzyć działalność gospodarczą, zapłacić akcyzę, zdobyć licencję etc. (koszt ok. 3 tys. zł.).

Szacowany koszt produkcji 1 hektolitra piwa wynosi około 130 zł. W cenie tej uwzględnione są: drożdże wysokości 6 zł, chemię do mycia 4 zł, energię elektryczną 21 zł, wodę 9 zł, akcyzę 60 zł, koszt surowca 30 zł. Ze sprzedaży własnego browaru w takich miejscach uzyskujesz dochód, a także satysfakcję z zadowolenia klientów.

Mini-browar, jako hobby

Niskie koszty skłaniają do produkcji własnego browaru. Nie jest to jedyny powód. Produkcja browaru na własne potrzeby dla wielu może być pasją. Coraz więcej osób rozpoczyna przygodę z własną produkcją tego trunku. Liczba zwolenników mini-browarów wzrasta. Coraz chętniej ludzie sięgają po piwo niszowe zamiast po “masówki”. Przygoda z własnym mini-browarem może być drogą do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.