Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

RAID jest techniką ochrony danych przy pomocy dyskowych macierzy RAID, dzięki której możliwe jest tworzenie kopii i podniesienie bezpieczeństwa, a także przechowywanie danych na dyskach. System operacyjny widzi macierz dyskową RAID jako pojedynczy dysk logiczny, jednakże składa się ona z kilku dysków fizycznych. Najbardziej niepożądanym stanem macierzy dysków fizycznych jest dead, czyli stan oznaczający uszkodzenie wszystkich dysków fizycznych i brak możliwości odtworzenia zapisanych na nich danych. W tym przypadku pomocne może okazać się odzyskiwanie danych z macierzy RAID. Jak odzyskać dane?

odzyskiwanie danych z macierzy RAIDUtrata danych z macierzy – jak je odzyskać?

Na systemy skonfigurowane w macierzy RAID decyduje się coraz więcej zarówno małych jak i średnich przedsiębiorstw na całym świecie, dzięki czemu mogą liczyć na zaspokojenie potrzeb związanych z rozwiązaniami pamięci masowej. Macierze RAID charakteryzują się wysoką tolerancją na uszkodzenia, co pozwala przedsiębiorstwu sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak dojdzie do awarii dysku twardego i karty sterownika czy też uszkodzenia aplikacji to dane stają się bezużyteczne i zwykle ulegają uszkodzeniu.

Okazuje się, że odzyskiwanie danych z macierzy RAID jest skomplikowanym procesem, gdyż konfiguracje tych danych zazwyczaj mają zróżnicowane układy danych, co zależy od danego producenta. Jeśli więc liczymy na odzyskanie cennych danych, to należy zlecić to fachowcom, którzy posiadają wyczerpującą wiedzę na temat macierzy RAID na poziomie sprzętowym, oprogramowania układowego oraz mogących pochwalić się doświadczeniem w odzyskiwaniu danych. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z możliwością dalszej utraty danych z uszkodzonej macierzy RAID.

Obecnie można skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy oferują nowoczesne usługi w zakresie odzyskiwania danych z macierzy dysków twardych i to niezależnie od marki urządzenia, formatu czy też systemu operacyjnego.

Awaria urządzenia z macierzą RAID

Jedną z głównych kategorii awarii macierzy RAID, a wyróżnia się cztery, jest awaria urządzenia, do której może dojść na skutek awarii programu realizującego, uszkodzenia sektorów, awarii sterownika i szkodzenia konfiguracji macierzy RAID, uszkodzenia silnika, fizycznego nadużycia dysku, awarii elementu dysku, uszkodzenia w wyniku wyładowania atmosferycznego, wielokrotnej awarii dysku, skoku napięcia, niezgodności dysków w macierzy, przegrzania napędu, macierzy, zaniku lub awarii napięcia, uszkodzenia głowicy czy zanieczyszczenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *