Kostka brukowa to nierozłączny element nowoczesnego budownictwa stosowany w celu podniesienia estetyki oraz ze względu na wyjątkową wytrzymałość i trwałość. Jednak nawet najbardziej trwały materiał ulega zabrudzeniu. Jak więc czyścić kostkę brukową z różnego rodzaju zabrudzeń?
Spis treści
Trawa i mech
Największym problemem, którego nie rozwiąże nawet żaden producent kostki brukowej jest rosnący mech lub trawa. W tym celu stosuje się wszelkiego rodzaju preparaty służące do spryskania szczelin między kostką. Co ciekawe, taki problem może rozwiązać domowy roztwór wody z octem. W przeciwnym wypadku potrzebny jest zakup środków chemicznych o działaniu biobójczym. W każdym sklepie z akcesoriami ogrodowymi można też zakupić szczotki do czyszczenia szczelin w kostce, które zapewniają dokładne i głębokie penetrowanie szczelin w kostce. To z kolei pozwoli rozwiązać nasz problem.
Plamy z oleju, tłuszczu, benzyny
Dużo większy problem mogą stanowić plamy powstałe na skutek wycieku oleju, tłuszczu czy benzyny. Jednak odpowiednie podejście, czas działania oraz właściwe środki pozwolą nam rozwiązać problem. Niezależnie od tego, czy plama powstała na zwykłej kostce, krawężniku, czy bloczku szalunkowym w takich przypadkach warto jest działać szybko, gdyż później plama będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia. Popularnym, a zarazem skutecznym sposobem na pozbycie się plamy jest roztwór ciepłej wody zmieszanej z płynem do naczyń lub innym specjalistycznym środkiem. Po kilkudziesięciu minutach miejsce należy spłukać czystą wodą, a gdy plama zostanie powtórzyć cały proces, aż do uzyskania właściwego efektu.
Zaprawa, beton i klej
Trudniejszy do usunięcia może być cement, zaprawa, klej czy farba. W przypadku jakichkolwiek prac budowlanych dobrze jest odpowiednio wcześniej rozłożyć na kostce folię ochronną czy plandekę. Pozwoli to zapobiec zabrudzeniom i jest dużo lepszym rozwiązaniem niż późniejsze czyszczenie nawierzchni. W wypadku zabrudzenia, podobnie jak w powyższym przypadku, dużą rolę odgrywa czas, gdyż świeże plamy mogą być łatwiejsze do usunięcia. Zaschniętą substancję można usunąć metodą piaskowania lub szlifierki ze specjalną tarczą, jednak należy wykonywać to w taki sposób, aby nie uszkodzić powierzchni kostki.
Regularne czyszczenie kostki
Kostkę brukową powinniśmy czyścić nie tylko wtedy, kiedy powstaną zabrudzenia. Warto jest regularnie dbać o nawierzchnię i zapobiegać zagrożeniom. Podczas wyboru kostki dobrze jest zdecydować się na taką, która będzie łatwa w czyszczeniu, np. kostka brukowa Berganit. Dobrym rozwiązaniem w przypadku kostki betonowej jest jej impregnacja. Pozwoli to skutecznie walczyć z wyrastającymi chwastami, wzmocni kolor kostki, ułatwi usuwanie plam oraz przede wszystkim zabezpieczy powierzchnię na długie lata.