Wymiana chłodnicy

Kiedy najczęściej pojawia się problem z chłodzeniem silnika? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Takie problemy mogą się pojawić nagle, nawet podczas jazdy w korku.

Działanie układu chłodzenia

Źródło:

Źródło: http://www.jcsmuffler.com/auto-repair/auto-radiators/

Układ chłodzenia nie jest skomplikowany: płyn krążący w układzie omija chłodnicę wtedy kiedy silnik jest zimny. Dopóki silnik jest zimny – omija chłodnicę, krąży jedynie po tzw. małym obiegu, w pierwszej kolejności pozwalając na ogrzewanie wnętrza samochodu, jeśli jest ono włączone. W momencie gdy temperatura płynu rośnie powyżej właściwego poziomu, otwiera się termostat (więcej na http://www.nowechlodnice.pl/termostaty/) i płyn zaczyna krążyć po tzw. dużym obiegu, a więc przez chłodnicę silnika. Jeśli temperatura nadal rośnie i naturalny pęd powietrza nie wystarcza do jej obniżenia, włącza się wentylator wymuszający obieg powietrza wokół chłodnicy. Układy chłodzenia są tak zaprojektowane, aby po uruchomieniu wentylatora – niezależnie od temperatury otoczenia i obciążenia jednostki napędowej – ich skuteczność była wystarczająco wysoka, aby utrzymać właściwą temperaturę płynu i silnika.

Spadek wydajności

Z powodu brudu osadzającego się pomiędzy blaszkami maleje wydajność chłodnicy. Często w elementy chłodnicy wbijają się też owady, piasek, kurz i przeróżne zanieczyszczenia drogowe. Ponadto w kanalikach, osadza się kamień kotłowy – szczególnie jeśli intensywnie używamy rozcieńczonego płynu lub zwykłej wody. Zewnętrzne i wewnętrzne zanieczyszczenia osłabiają działanie chłodnicy. Jakie mogą być tego odczuwalne konsekwencje? Pozornie niewielkie- latem auto będzie za bardzo się grzało, a zimą ogrzewanie może niesprawnie funkcjonować– to wszystko. Bardziej szkodzi to jednak silnikowi, obniża komfort jazdy i powoduje wzrost zużycia paliwa.

Najtrudniejszą do naprawy usterką, powodującą przegrzewanie się silnika, jest minimalny wyciek z dowolnego miejsca układu. Przy rozgrzanym silniku odparowuje i dlatego trzeba mieć dobre oko, aby dojrzeć, skąd cieknie. Może być to nieszczelność przy przewodach, malutka dziurka w chłodnicy, nagrzewnicy itp. Czasami osłabienie chłodzenia spowodowane jest nieszczelnym lub nietrzymającym właściwego ciśnienia w układzie zaworkiem bezpieczeństwa w korku zbiorniczka wyrównawczego lub chłodnicy. Objawy są irytujące: niby bez powodu z układu zaczyna kipieć płyn, tak jakby auto właśnie się przegrzewało, mimo że temperatura jest jeszcze w normie.

Jeżeli chcesz przeczytać inne porady odnośnie układu chłodzenia zajrzyj na blog www.nowechlodnice.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *