Wybory 2020. Kiedy wybierzemy prezydenta RP?

Zamieszanie wywołane koronawirusem na świecie dotknęło wielu społecznych spraw. Jedną z nich są wybory prezydenckie, które powinny odbyć się jeszcze w maju. Alternatywnym pomysłem, który do niedawna był traktowany bardzo poważnie były wybory korespondencyjne. Zdejmowanie kolejnych obostrzeń doprowadziło nas do sytuacji, w której wybory mogą zostać przeprowadzone w tradycyjny sposób.

Data wyborów prezydenckich 2020

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Data ta jest wiążąca również dla wyborców mieszkających poza granicami naszego kraju. Kandydaci mają jeszcze kilka dni na zachęcenie do siebie wyborców, co sprawia że kampania nabiera tempa. Kandydaci mają jeszcze około tygodnia do rozpoczęcia ciszy wyborczej, która następuje przed samymi wyborami.

Aktualne sondaże – który kandydat ma największe szanse?

We wszystkich przeprowadzanych obecnie sondażach znaczną przewagę utrzymuje obecny Prezydent RP – Andrzej Duda. Cieszy się on poparciem około 40% społeczeństwa, a wynik ten jest bardzo stabilny. Na drugim miejscu znajduje się obecnie kandydat Koalicji Obywatelskiej – Rafał Trzaskowski z wynikiem 28%. Na dalszych miejscach plasują się: Kosiniak-Kamysz, Hołownia oraz Bosak.

Wybory prezydenckie, a koronawirus

Światowa pandemia o mało nie doprowadziła do całkowitej zmiany formy wyborów. Głosowanie korespondencyjne wzbudzało do niedawna wiele kontrowersji i powodowało kolejny wewnętrzny spór. „Koperty śmierci” lub „jedyne słuszne rozwiązanie” to główne głosy jakie można było słyszeć nie tylko w polskim rządzie, ale również wśród wyborców.

Zdejmowanie kolejnych obostrzeń doprowadziło do momentu, w którym możemy sami pójść do urny i oddać swój głos. Należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak maseczka czy rękawice ochronne. Przed wejściem do lokalu wyborczego powinniśmy również dokładnie zdezynfekować ręce, a w samym lokalu liczba osób powinna zostać znacznie ograniczona.

Pamiętajmy o zachowaniu wszelkich środków ostrożności i dbajmy o zdrowie swoje oraz innych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *