Właściwy dobór i dopasowanie aparatu słuchowego

W momencie, kiedy lekarz specjalista po przeprowadzonych badaniach potwierdzi u nas ubytek słuchu w stopniu wymagającym zastosowania aparatu słuchowego, będziemy musieli dokonać decyzji dotyczącej wyboru konkretnego modelu. Który aparat słuchowy będzie najlepszym rozwiązaniem? Jak dopasować go do indywidualnych potrzeb i oczekiwań?

Problem z wyborem właściwego aparatu słuchowego

Przy wyborze konkretnego modelu aparatu słuchowego liczą się dwie rzeczy – siła wzmocnienia dźwięku oraz wygląd i komfort użytkowania. Z pewnością pomocna może okazać się tu konsultacja z protetykiem słuchu, który jest w stanie polecić nie tylko rodzaj aparatu słuchowego, ale i jego konkretny model dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Istnieje również możliwość przetestowania kilku aparatów słuchowych jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Aparaty słuchowe zauszne ze słuchawką w uchu

Zauszne aparaty słuchowe to zdecydowanie najpopularniejszy obecnie rodzaj aparatów słuchowych. Decyduje się na nie większość osób z ubytkiem słuchu, głównie ze wzglądu na łatwość ich obsługi, skuteczność (siłę wzmacniania dźwięku) i cenę.

Aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe

W przypadku aparatów słuchowych ze słuchawką wkładaną do ucha (modele tego rodzaju noszą skróconą nazwę „RITE”), dźwięk rejestrowany przez aparat jest następnie przesyłany za pomocą niewielkiego, cienkiego przewodu elastycznego aż do umieszczonej w uchu słuchawki. Poprawnie założona słuchawka znajdować się powinna w przewodzie słuchowym tuż przy błonie bębenkowej i bezpośrednio na jej powierzchnię emituje wzmocniony przez aparat dźwięk. Aby końcowa część aparatu trzymała się odpowiednio mocno w przewodzie słuchowym, stosuje się specjalne wkładki utrzymujące słuchawki w miejscu.

Aparaty słuchowe zauszne z dźwiękowodem

Odmianą aparatów słuchowych zausznych są aparaty słuchowe z dźwiękowodem. Aparaty te w zależności od producenta określane są nazwami „BTE” lub „Power”. Zwłaszcza ta druga nazwa oddaje ich charakterystykę, ponieważ aparat słuchowy z dźwiękowodem wyposażony jest w większą baterię niż standardowy aparat słuchowy RITE. Obudowa aparatu słuchowego z dźwiękowodem daje też możliwość skorzystania ze znacznie silniejszego wzmacniacza, przez co aparaty tego typu są bardzo poszukiwane przez osoby ze znacznym ubytkiem słuchu.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe

Każdy aparat słuchowy wewnątrzuszny oraz wewnątrzkanałowy musi być dopasowany swoim kształtem idealnie do potrzeb indywidualnych noszącej ją osoby, a więc wykonywany na miarę i pod konkretne zamówienie. Ze względu na ograniczone możliwości wzmacniania dźwięku (niewielka obudowa nie jest w stanie pomieścić aparatury dającej możliwość wygenerowania naprawdę silnego sygnału dźwiękowego), aparaty te przeznaczone są dla osób z niewielkim lub średnim ubytkiem słuchu. W zamian za niezbyt dużą siłę dźwięku, urządzenia te oferują jednak duży komfort noszenia i naprawdę sporą dyskrecję, ponieważ często pozostają praktycznie niewidoczne dla obserwatorów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *