Właściwe użytkowanie pralki

Pralka jest nieodłącznym sprzętem każdej łazienki. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej funkcjonowania gospodarstwa domowego. Pomimo jej niezbędności, niewielu dba o jej żywotność. Często tuż po upływie gwarancji wiele jej elementów ulega uszkodzeniu, które zazwyczaj są spowodowane nadmiernym przepełnianiem bębna bądź twardą wodą.

washer-drum-4-226980-mDbałość o pralkę nie tylko wydłuża okres jej eksploatacji, ale również zwiększa efektywność prania oraz zapobiega niszczeniu tkanin.

Co powoduje awarię pralki?

Najczęściej problem z pralką pojawia się, gdy bęben, programator bądź grzałka ulegnie awarii. W praktyce oznacza to głośną pracę uprzędzenia, nieodprowadzanie wody oraz problemy, na przykład z wirowaniem. W najgorszym przypadku pralka może zalać łazienkę bądź całkowicie przestać działać. Najczęściej te niedogodności spowodowane są błędnych użytkowaniem, takim jak przepełnianie bębna. Jeżeli wkładamy do niego zbyt wiele ubrań, pralka zużywa o wiele więcej energii oraz wody, a tkaniny się nie dopierają. Takie działanie prowadzi do przegrzewania się styków.

Bardzo ważną czynnością, której wiele osób nie wykonuje jest opróżnianie kieszeni przed wrzuceniem ubrań do pralki. Kolejnym czynnikiem, który powoduje duże problemy z pralką jest twarda woda. Powoduje ona osadzanie się kamienia wewnątrz pralki, który niszczy bęben oraz grzałkę. Warto również pamiętać, że obecny w niej magnez oraz wapń zmniejszają skuteczność środków piorących.

Jak zapobiegać awariom?

Najlepszym sposobem jest zadbanie o pralkę już od momentu podłączenia jej do instalacji. Pierwszym krokiem powinno być ustawienie jej na równej powierzchni. Zagwarantuje to nieprzesuwanie się urządzenia podczas wirowania oraz nie hałasowanie podczas prania. Użytkując pralkę należy pamiętać o kilku prostych, ale ważnych zasadach. Przede wszystkim koniecznie trzeba stosować się do zaleceń producenta odnośnie eksploatacji, a szczególnie załadunku odzieży. Należy pamiętać również o opróżnianiu kieszeni ubrań przed wrzuceniem do pralki, gdyż nie wykonanie tej czynności może spowodować zapchanie filtra.

Dodatkowo warto pamiętać o czyszczeniu pralki, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Należy pamiętać również o szufladkach, w których znajduje się proszek, gdyż ich nie czyszczenie może spowodować zablokowanie przepływu. Ponadto, raz na dwadzieścia prań trzeba oczyścić filtr pompy z kawałków tkanin oraz włosów. Raz w miesiącu powinno wykonać się tzw. puste pranie. W tym celu należy nastawić program na najwyższą temperaturę, dodać detergentu i uruchomić bez wsadu. Dzięki temu pralka oczyści się oraz pozbędzie nieprzyjemnego zapachu. Twarda woda to największy problem każdej pralki, w celu zmniejszenia jej twardości należy stosować specjalne preparaty, które pozwalają na pozbycie się jonów. Można je kupić w każdym sklepie oraz zaznajomić się z ich specyfiką na calgon.pl.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *