System dystrybucji gorącego powietrza w domu

Ogrzewanie domu to najważniejszy czynnik, jaki należy zapewnić żeby móc normalnie funkcjonować we własnym domu, szczególnie podczas mroźnej zimy. Jednym z bardziej popularnych sposobów dostarczania ciepła do pomieszczeń mieszkalnych jest zastosowanie kominka. Jest on praktyczny i funkcjonalny, a zarazem niezwykle estetyczny i umożliwia spędzanie przyjemnego czasu w jego otoczeniu. Żeby jednak mógł w pełni sprawnie wywiązać się ze swojego zadania, dystrybucja gorącego powietrza musi być odpowiednio zaplanowana, a co ważniejsze zainstalowana. Może temu sprostać jedynie fachowiec.

Czym jest dystrybucja gorącego powietrza?

DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza, to rozkład instalacji kominkowej, której zadaniem jest transport ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Podstawowym źródłem ciepła jest tu oczywiście ogień kominkowy. Rozgrzewa on tzw. wkład kominkowy, który służy jako swoisty podgrzewacz powietrza. Nie jest to jednak jedyny sposób na przekazanie powietrzu ciepła. Podgrzewa się ono bowiem także przez rurę, którą odprowadzane są uboczne produkty procesu spalania. Jest ona bardzo skuteczna w aspekcie przekazywania ciepła. Jednak sam kominek i wkład kominkowy, nie wystarczą żeby ciepło ogrzało całe mieszkanie. Występowanie tych dwóch przedmiotów samych, pojedynczo, może jedynie ogrzać powietrze w najbliższym pomieszczeniu, a zatem w pokoju, w którym kominek został ulokowany. Żeby ciepło mogło trafić do innych pokoi, potrzebna jest specjalistyczna dystrybucja gorącego powietrza. W systemach DGP odbywa się to dzięki systemowi nawiewów.

dystrybucja gorącego powietrza

Schemat DGP

Schemat układu DGP składa się z czterech elementów. Pierwszy stanowi rura, która wychodzi na zewnątrz pomieszczenia. Jej zadaniem jest pobieranie i dostarczanie do kominka powietrza, które będzie używane jako nośnik ciepła po całym domu. Jest to tzw. zasilanie zewnętrzne. Kominek służy oczywiście do generowania ciepła poprzez proces spalania, który wydziela ciepło kumulujące się we wkładzie kominkowym. Następnie, jest ono oddawane do uprzednio zassanego z zewnątrz powietrza. Następny krok w dystrybucji ciepła to system nawiewów – trzeci element budowy schematu DPG. Składa się on z urządzeń, które wprawiają podgrzane powietrze w ruch oraz z rur, które je transportują do kolejnych pomieszczeń. Czwarty element systemu stanowi układ odprowadzania spalin.

Warunek dystrybucji

Żeby ciepłe powietrze sprawnie krążyło po całym domu i było doprowadzane do najdalszych jego zakątków, cały system musi być odpowiednio zaprojektowany i wykonany. Ważne jest żeby opory przepływu miały odpowiednią wartość, która nie będzie przekraczała fizycznych możliwości urządzeń służących do nawiewu. Warto postawić także na system, który wyposażony jest w dodatkowe filtry, które w pełni oczyszczają dystrybuowane powietrze. Układ dystrybucji ciepłego powietrza wymaga zatem odpowiednio zaplanowanej konstrukcji, która będzie uwzględniała wiele czynników. Żeby system działał sprawnie, potrzebny będzie montaż wykonany przez fachowca.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *