Przelewy natychmiastowe Express Elixir jedną z najbardziej cenionych przez Polaków usług bankowych

Express Elixir

Dostępność natychmiastowego przelewu oraz jego cena to obecnie jedne z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się konsumenci, oceniając atrakcyjność oferty konkretnego banku. Trudno się temu dziwić, ponieważ możliwość dokonywania szybkich transakcji bezgotówkowych odgrywa dziś coraz większą rolę, a przelew natychmiastowy to jedna z najbardziej cenionych przez Polaków usług bankowych.


Express Elixir – przelew w czasie liczonym w sekundach

System przelewów natychmiastowych Express Elixir został opracowany i wdrożony w Polsce w 2012 roku przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa). Nasz kraj był drugim, po Wielkiej Brytanii, państwem, w którym klienci banków mogli korzystać z usługi przelewów natychmiastowych pomiędzy rachunkami w różnych bankach, bez pośredników. System Express Elixir to przede wszystkim czas realizacji przelewu. Dzięki systemowi Express Elixir możliwe jest wykonanie transakcji między rachunkami klientów w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach, przez całą dobę 7 dni w tygodniu.


Kilkanaście banków uczestnikami systemu Express Elixir

Aby klient mógł zrealizować przelew Express Elixir, zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy przelewu musi uczestniczyć w tym systemie. Obecnie z tego nowoczesnego i komfortowego systemu rozliczeń płatności natychmiastowych korzysta kilkanaście banków.

Każdy bank samodzielnie ustala zasady dotyczące tej usługi. Chodzi tutaj przede wszystkim o dostępność przelewów natychmiastowych w trybie ciągłym w danym banku, ich cenę oraz maksymalną kwotę jaką można przelać natychmiastowo. Wszystkie informacje na ten temat każdy bank uczestniczący w systemie Express Elixir podaje w tabelach opłat swoich usług.


Express Elixir ceniony w biznesie

Przelewy natychmiastowe Express Elixir to nie tylko spore ułatwienie dla zwykłego Kowalskiego, ale również doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Pomagają one w zarządzaniu płynnością firmy, niwelując przy tym ryzyko, że jakaś bardzo ważna płatność nie dotrze na czas do odbiorcy. Przelewy natychmiastowe w biznesie pozwalają m.in. na błyskawiczne uregulowanie należności wobec ZUS lub urzędu skarbowego czy też przyspieszenie realizacji kontraktu przez kontrahenta po natychmiastowym uznaniu przez niego wpłaty przelewu.


Przelewy natychmiastowe liczone w miliardach

O coraz większej popularności przelewów natychmiastowych Express Elixir mówią same liczby. W lipcu 2019 roku liczba natychmiastowych transakcji bezgotówkowych z wykorzystaniem systemu Express Elixir wyniosła 2,3 mln transakcji, a ich łączna wartość to ok. 3,9 mld zł. Dla porównania, rok wcześniej wykonano takich operacji zaledwie nieco ponad 1,03 mln transakcji o wartości 2,5 mld zł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *