Jak ogrzewać dom?

Gdy nadejdzie zima, za oknem sypie śnieg, a temperatura spadła poniżej zera to każdemu marzy się wieczór spędzony w cieple, przy ogniu kominka. W prawdzie drewno szybko się spala, a wysokości temperatury nie można regulować tak elastycznie jak w przypadku grzejników to jednak niepowtarzalny klimat często bierze górę i rodziny decydują się na założenie kominka w swoim domu.

Szybkie spalanie drewna powoduje, że trzeba mieć znaczne zapasy opału nieopodal domu, aby móc zawsze, kiedy moc ciepła spada dołożyć drewno do kominka. Jednak regulując przepływ powietrza w otwartym kominku za pomocą przepustnicy można przejść w tryb spalania zredukowanego, a wówczas jednorazowy załadunek drewna wystarcza nawet na kilkanaście godzin palenia.  Montując nowoczesne kominki z wkładem nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo domu, gdyż szklane drzwiczki składające się z wielu szyb są odporne na wysokie temperatury i niezwykle szczelne, dzięki czemu szyba nie pęka, a iskry i dym nie wydostają się z paleniska. Oczywiście gruba ściana wkładu wolno się nagrzewa, ale za to równomiernie i  Mimo, że stalowe i żeliwne wkłady kominkowe są kosztowną inwestycją to warto zainwestować te pieniądze w bezpieczeństwo swoje i rodziny, tym bardziej, że kominek będzie nam służył przez wiele lat. Jeśli nie decydujemy się na kominek elektryczny to możemy cieszyć się ciepłem niezależnie od zewnętrznych źródeł energii, a dzięki systemowi dystrybucji gorącego powietrza (DGP) za pomocą kominka można ogrzewać cały dom.

Tradycyjnym i sprawdzonym źródłem ogrzewania domów i mieszkań jest kocioł węglowy, który dostarcza ciepło za pomocą instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie w sklepach najpopularniejsze są  kotły z podajnikami paliwa, dzięki którym węgiel (eko- groszek) jest automatycznie załadowywany do pieca, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury nawet przez kilka dni. Montując grzejniki mamy do wyboru stalowe, aluminiowe, żeliwne, a często montuje się także konwektory (grzejniki konwekcyjne), które zasilane są gorącą wodą, albo prądem elektrycznym. W grzejnikach można łatwo regulować moc dostarczanej do pomieszczeń temperatury, a dzięki ich małej zawartości powierzchni wodnej szybko się nagrzewają.

Nie ulega wątpliwości, że większe wrażenia estetyczne wywołuj kominek zamontowany w centralnej części domu, jednak obecnie producenci oferują także grzejniki w wielu rozmiarach, kształtach, a nawet kolorach, dzięki czemu mogą stanowić nie tylko konieczny, ale także stylowy i oryginalny element wyposażenia domu.

Sprawdź szeroką ofertę grzejnikową firmy Instal-Projekt. Znajdziesz tutaj wiele rodzajów grzejników.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *