Inwestycja w własny sklep czy ajencja?

Rozkręcenie własnego biznesu, a dokładnie własnego sklepu nie jest rzeczą łatwą, zwłaszcza przy tak dużej konkurencji dużych sieci i sklepów internetowych. Decydując się na pracę w handlu należy sporządzić dokładny plan inwestycji, a dokładnie napisać biznesplan, znaleźć dostawców i załatwić wszystkie formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

By przebić się przez niemałą konkurencję różnego rodzaju sklepów, należy mieć niemalże innowacyjny pomysł i znać dobrze rynek. Należy pamiętać, że otwierając własny sklep nie wystarczy jedynie posiadać kapitał, ponieważ to bardziej skomplikowany proces niż się wszystkim wydaje. Przyszły właściciel musi dokładnie określić branżę handlu w jakiej zamierza działać i to tez nie jest łatwe bo nie wystarczy np. powiedzieć że będzie to sklep kosmetyczny. Na rynku jest wiele drogerii, sklepów z kosmetykami, ale żeby zaistnieć i przebić się przez konkurencje należy znaleźć odpowiednich dostawców, określić dokładnie potencjalnych klientów ich potrzeby. Jeżeli już wszelkiego rodzaju kwestie związane z biznes planem masz zamknięte to kolejne wyzwanie jakie przed tobą to lokal. Pomieszczenie znajdujące się w dogodnej lokalizacji to połowa sukcesu.

W przypadku ajencji czyli  współpracy pomiędzy etatem a franczyzą, nie mamy problemu z biznes planem, asortymentem czy lokalem. W większości na tego typu współpracę decydują się przeważnie osoby, które pragną mieć sklep ale ograniczeniem dla nich są często środki finansowe. Jedną z największych sieci funkcjonujących na rynku w tej formie jest Żabka Polska sp. z o.o., której prezesem Jacek Roszyk. Żabka posiada na rynku około 2500 sklepów, które prowadzone są właśnie na zasadzie współpracy ajencyjnej. Każdy ajent prowadzi sklep na zasadach własnej działalności gospodarczej ale w oparciu o umowę podpisaną z siecią. Dzięki temu ajent dostaje wyremontowany i wyposażony sklep, na który otrzymuje kredyt kupiecki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.