Czy jesienią wybieramy inne perfumy niż wiosna lub latem?

Zapach towarzyszył człowiekowi od dawna. Wąchał on kwitnące łąki, wąchał także… swój obiekt miłości. Współczesne drogerie internetowe oferują mnóstwo urzekających zapachów. Inne zapachy lubimy wiosną, a inne jesienią. Inspiracje możemy znaleźć na forach internetowych w wątkach typu zapachy marzeń – opinie. Co jeszcze warto wiedzieć o perfumach?

Zapach łąk, lasów i kadzideł – pierwsze zapachy

Pradawni ludzie wąchali zapachy kwitnących łąk i ziół, mokrych lasów i dym z ogniska. Za pomocą zapachu szukali też partnera. Każdy człowiek ma bowiem swój indywidualny zapach i archaiczni ludzie byli na niego jeszcze bardziej wyczuleni niż współcześni. Pierwszymi perfumami były kadzidła, które stosowali Egipcjanie kilka tysięcy lat temu. Z kolei Rzymianie rozpropagowali kąpanie się w pachnących olejkach. Arabowie wynaleźli w płynnej postaci. W epoce średniowiecza zainteresowanie perfumami zmalało, ale już w XVII wieku na francuskim dworze perfumowano niemal wszystko – niestety, głównie po to, aby zakamuflować dokuczliwe zapachy. Potem, wraz z rozwojem chemii, doskonalono perfumy damskie i męskie w XIX wieku nastąpił złoty wiek perfumiarstwa. Odkryto syntetyczne substancje i tym samym obniżono koszty perfum. Perfumować zaczęła się klasa średnia.

Słynne Chanel No 5 i czekolada, czyli XX wiek

W latach 20 XX wieku karierę zrobiły perfumy damskie Chanel No. 5. Lata 70 – te przyniosły kolejną rewolucję – zapach stał się synonimem wyzwolonej kobiety. W latach 80 – tych pokochaliśmy mocne perfumy, a na początku lat 90 tych przekonaliśmy się do wonnych zapachów i perfum unisex przeznaczonych dla kobiet i dla mężczyzn. Od połowy lat 90-tych XX wieku do dzisiejszego dnia popularnością cieszą się zapachy inspirowane jedzeniem, na przykład czekoladowe lub z akordami pralinek.

jakie perfuny na jesień lato

Zapachy marzeń – opinie, drogerie internetowe, czyli XXI wiek

Dzisiaj triumfują perfumy szyte na miarę, a to dzięki rozwojowi internety i drogerii internetowych. W sieci możemy znaleźć strony typu zapachy marzeń opinie, gdzie znajdziemy perfum dla siebie, a przynajmniej inspiracje. Możemy dowiedzieć się, które perfumy mają tzw. długi ogon. Możemy też znaleźć inspiracje – jakie perfumy są idealne na wiosnę, a jakie na lato, jesień czy zimę. Wiosenne zapachy są lekkie, kwiatowe, świeże – piwonie, magnolie, słodkie owoce. Na lato wybieramy zapachy kojarzące się z relaksem – lilie, hiacynty, lotosy. Jesień to kadzidło, paprocie, tytoń, który otula nas wrażeniem ciepła. Z kolei zimą lubimy otulać się zapachami cytrusowymi, piżmem, drzewem sandałowym, jaśminem i bursztynem.

Jak zapach działa na płeć przeciwną?

Współcześni naukowcy są zdania, że miłością rządzi , między innymi, zapach. Choć wydaje się, że szukamy partnera pod kątem wyglądu. To złudzenie! Badania naukowe potwierdzają, że w miłości kierujemy się feromonami. Substancje te pobudzają lemieszowo-nosowy narząd znajdujący się w przegrodzie nosowej. Feromony stymulują również podwzgórze, co sprawia, że zainteresowanie daną osobą zwiększa się. Analizując to głębiej, musimy dodać, że w praktyce chodzi tutaj tak naprawdę o wybór zdrowego partnera, z którym będziemy mieli zdrowe potomstwo. Tak, feromony potrafią wiele powiedzieć. Okazuje się, że miłość może wcale nie wynikać z porozumienia dusz, ale właśnie z zapachu.

Zapach odpowiedzialny za rozstanie?

Olfaktoryczna geneza Waszej miłości może wyjaśniać też, dlaczego się rozstaliście. Otóż indywidualny zapach z czasem może ulec zmianie, a my reagujemy na tę zmianę zapachu. Warto też dodać, że w każdym etapie życia (noworodek, nastolatek, dorosły) mamy różną ilość hormonów wpływających na skład feromonów. Dlatego sięgamy po syntetyczne feromony lub po prostu po perfumy damskie, męskie lub unisex. Czujemy, że odpowiednim zapachem możemy uwieść potencjalnego kandydata lub kandydatkę na obiekt miłości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *