Co jest najlepsze na pozbycie się kaca?

Każdy z nas w Sylwestra lubi wznieść toast z okazji przywitania Nowego Roku. Są też inne okazje, takie jak śluby czy urodziny kogoś bliskiego, które przyczyniają się do wypicia większej ilości alkoholu. Niestety po wypiciu dużej ilości alkoholu kac murowany. Czy dzięki odpowiednim środkom go unikniemy? Czy najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest picie mniejszych ilości alkoholu?

Czym jest kac?

Kac objawia się złym samopoczuciem, które zwykle dopada nas po kilku godzinach od wypicia zbyt dużej ilości alkoholowych trunków. Jego objawy są różne. Do najczęstszych należą między innymi: bóle głowy, nudności, wymioty, wzmożone pragnienie, biegunka, nadwrażliwość na światło i hałas, rozdrażnienie, utrata apetytu, czy uczucie rozbicia.
Przyczyny kaca są różne. Należą do nich: odwodnienie, spadek poziomu cukru we krwi, czy zatrucie organizmu przez aldehyd octowy – produkt metabolizmu alkoholu. Podejrzewa się również, że domieszki wyższych chemicznie alkoholi, takich jak glikol czy propanol, które są obecne w większości napojów alkoholowych (piwo, wino, rum, brandy, whisky) są odpowiedzialne za wywołanie kaca.

Leczenie kaca

W aptekach mamy mnóstwo dostępnych leków oraz suplementów diety, które łagodzą objawy kaca. Do najpopularniejszych należą tabletki 2KC. Tabletki te dostępne są w opakowaniach 3-12 sztuk, w tym również 2KC extreme. Koszt trzech tabletek to około 5 złotych, natomiast 12 tabletek extreme to 12-17 złotych. Dla osób, które nie lubią zażywać tabletek jest dostępna wersja płynu w puszce za około 3 złote – 2KC Drink 250 ml.
Jest to suplement przyspieszający eliminację szkodliwych metabolitów alkoholu z organizmu. Środki mają ingerować w mechanizmy metabolizowania alkoholu.

leczenie kaca

Producent suplementu opiera się na fakcie, że kaca wywołuje nie sam alkohol, ale jego szkodliwe metabolity. Alkohol etylowy utleniany jest przez dehydrogenazę alkoholową (specyficzny enzym) do związku, który jest głównym winowajcą kaca – aldehydu octowego. W związku z tym kaca możemy się pozbyć dzięki zablokowaniu tego enzymu.
Jednak zablokowanie tego enzymu ma też swoje wady. Ludność azjatycka, która ma ograniczone zasoby dehydrogenazy, cechuje się tak zwaną „słabą głową”. Jednak w zamian za to nie cierpią na nasilone objawy kaca po zakrapianej imprezie.
Natomiast ludność środkowo-europejska enzymu tego ma dużo. Skutkuje to „mocną głową” i niestety nasilonymi objawami kaca.

Kiedy stosować środki na leczenie kaca?

Suplementy 2KC należy zażyć przed lub w trakcie spożycia alkoholu. Jedna tabletka będzie łagodzić objawy kaca, który jest spowodowany przez 50 g czystego alkoholu.

Domowe sposoby na kaca

Domowe środki na leczenie kaca pomogą nam zmniejszyć skutki niedocukrzenia czy odwodnienia, jednak nie możemy nimi zaingerować w metabolizm alkoholu w naszym organizmie.
Aby zmniejszyć kaca w dniu planowanej imprezy należy zjeść co najmniej dwa solidne posiłki i nigdy nie pić alkoholu na pusty żołądek. Warto też do swojej diety dodać owoce i warzywa, które zapewnią naszemu organizmowi odpowiednią ilość minerałów i witamin. Natomiast po powrocie z imprezy warto wypić szklankę soku pomidorowego, dzięki czemu uzupełnimy niedobory minerałów. Jeżeli nie mamy soku pomidorowego w lodówce, możemy wypić wodę z cytryną, która uzupełni niedobór płynów. Jeżeli jesteśmy głodni, uzupełnijmy ubytki glukozy na przykład bananem.

Podsumowanie

Jest wiele metod leczenie kaca. Na każdego będzie działać coś innego. Jednak jedną z najlepszych metod na uniknięcie kaca jest umiarkowane picie alkoholu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *