Sprzęt piwowarski dla amatora

Przysłowie „nawarzyć sobie piwa” dla wielu nie oznacza tylko narobienia sobie kłopotów, lecz przede wszystkim oznacza spędzenie wolnego czasu na realizowaniu swojej pasji. Miłośników chmielowego trunku wyprodukowanego w domowym zaciszu jest bowiem coraz więcej. Aby jednak zająć się piwowarstwem, nawet amator musi posiadać przeznaczony do tego sprzęt.

Jak wygląda proces warzenia piwa?

Żeby znaleźć odpowiednie urządzenia do produkcji piwa, najpierw należy poznać przebieg warzenia tego trunku. Na początku przeprowadza się proces zacierania, który polega na gotowaniu w dużym kotle wody ze zmielonym słodem. Następnie powstały roztwór należy przecedzić, korzystając z filtratora.

Powstałą w ten sposób brzeczkę ponownie się gotuje, dodając do niej chmiel. Po kolejnej filtracji do płynu dodaje się również drożdże. Gdy warzenie dobiegnie końca, piwo najlepiej zostawić w spokojnym miejscu, gdzie przez kilka tygodni będzie fermentować. Nawet amatorska linia do produkcji piwa wymaga zatem skorzystania z wielu różnych sprzętów.

Urządzenia do produkcji piwa

Wiedząc, jak wygląda proces warzenia piwa, można spisać listę podstawowych sprzętów, jakie są konieczne do jego przeprowadzenia. Znajdą się na niej: kocioł, fermentatory, kranik z rurką, butelki, kapsle i kapslownica, przyrząd do pomiaru gęstości brzeczki oraz jej temperatury, rurka do dekantacji piwa, a także filtrator. Decydując się jednak na wytwarzanie różnego rodzaju piwa, pomocne mogą okazać się także jeszcze inne, dodatkowe narzędzia takie jak dla przykładu profesjonalna chłodnica.

Innym rozwiązaniem jest kupno gotowego urządzenia do produkcji piwa. Automatyczne maszyny do zacierania piwa pozwalają na przeprowadzenie procesu zacierania, filtracji, gotowania, a także chmielenia brzeczki piwnej w jednym kotle, którym kierują specjalne sterowniki. Cała praca nad domowym trunkiem polega więc na wrzuceniu do niego właściwych składników i czekaniu na odpowiednio wywarzony słodowy napój. Za pomocą urządzeń tego typu własna linia do produkcji piwa przestaje być nierealnym marzeniem.

Automatyczne urządzenia do produkcji piwa to świetny sprzęt dla każdego amatora, który lubi eksperymentować ze smakiem chmielowego trunku, lecz nie ma ręki do jego warzenia. Zautomatyzowana maszyna może wykonać bowiem kilka rodzajów piwa, a jej dodatkowym atutem jest system kontroli, który przypomina browarnikowi o kolejnych krokach procesu warzenia. Dzięki temu powstałe piwo wyróżnia się wysoką jakością i niesamowitym smakiem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *