Programy lojalnościowe jako najlepsza forma doceniania klienta i strategii marketingowej

Klient jest bardzo ważnym ogniwem funkcjonalności firmy na rynku. To On kreuje wizerunek danej marki. Sprawia, że jest ona mniej lub bardziej rozpoznawalna. Kształtuje ją w pewien sposób i dyktuje kierunek jej rozwoju. Dlatego wiele firm doceniając wartość klientów, tworzy dla nich programy lojalnościowe. Są one pewnego rodzaju strategią marketingową, która buduje wizerunek marki, a jednocześnie nagradza klientów za ich lojalność i aktywność w funkcjonowaniu firmy. Poznajmy zatem bliżej programy lojalnościowe i ich rolę w życiu codziennym.

Program lojalnościowy – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Program lojalnościowy jak już wspomnieliśmy jest strategią marketingową, która ma na celu wzmocnić wizerunek marki, a jednocześnie nagrodzić klienta za jego lojalność wobec firmy. To także stworzenie jak najlepszych możliwości dla nowych konsumentów, zachęcając ich do aktywnego uczestnictwa w danej akcji marketingowej.

Program lojalnościowy oferuje klientom punkty, rabaty, lub zwrot części wydanej kwoty w formie tzw. money back czy cashback za dokonane zakupy. Kreuje to pozytywne doświadczenie konsumentów z marką, buduje trwałe relacje, a ty samym stwarza wartość dodaną dla obu stron. Jest to dobra strategia, która docenia klienta, a jednocześnie przynosi wymierne efekty biznesowe.

Popularne programy lojalnościowe

Programy lojalnościowe są popularną i niezwykle lubianą przez konsumentów formą promocyjną danej marki. Klienci chętnie uczestniczą w takich akcjach marketingowych, w których widzą pozytywne dla siebie aspekty. Z badań społecznych wynika, że ponad połowa pełnoletnich obywateli, deklaruje uczestnictwo w jakimś programie lojalnościowym. Natomiast spora część, bierze udział nawet w kilku. Pokazuje to istotę tego typu akcji, w które inwestuje coraz więcej firm.

Prześwietlenie rynkowe, ukazuje czempiona programów lojalnościowych, zrzeszającego dużą ilość uczestników. Jest nim Moja Biedronka – lider dyskontu spożywczego. Karta została wprowadzona do obiegu konsumenckiego już jakiś czas temu, ale jej popularność nie słabnie.

Znanym i stale się rozwijającym pod kątem sprzedaży, promocji i aktywnych uczestników jest także Lidl Plus. Program lojalnościowy, który w dobry sposób promuje markę sklepów Lidl, buduje trwałe relacje z klientami i przyciąga rzeszę nowych.

Wiodącym programem lojalnościowym obecnym na rynku konsumenckim jest również Klub Rossman. Jedna z największych sieci drogeryjnych w Europie, znana i lubiana przez wielu klientów. Oferuje swoim nabywcom ciekaw promocje, kupony i stwarza dobre możliwości zakupowe.

Do znanych programów lojalnościowych, w których chętnie uczestniczymy należą te związane ze stacjami paliw: Orlen – Vitay Club, BP – payback, Statoil – Premium Club,  Lotos – Navigator, Shell – Smart, które oferują zbieranie punktów i wykorzystanie ich w katalogu nagród, czy też na inne profity udostępniane przez dany punkt.

Istota popularyzacji programów lojalnościowych

Programy lojalnościowe to znakomity sposób na pozyskanie większej liczby lojalnych klientów, zadbanie o obecnych, promocja marki oraz zapewnienie przedsiębiorstwu stałego i stabilnego przychodu. Kluczem do sukcesu będzie zbadanie potrzeb rynkowych i stworzenie jak najlepszych możliwości do ich zaspokojenia. W tym przypadku idealnie sprawdzi się program lojalnościowy, który dobrze zaplanowany, pozwoli zwiększyć sprzedaż i zbudować świadomość marki w oczach klientów oraz partnerów biznesowych.  Co zatem oznacza dobrze zaplanowany? Otóż musi być on przemyślany pod kątem zasad udziału, wyboru narzędzi wykorzystywanych w programie (określenie funkcjonalności, sposobu komunikacji, zdefiniowanie katalogu nagród), sposobu wdrożenia i monitorowania sprzedaży.

Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni dla potrzeb firmy program lojalnościowy. Dbać o niego, rozwijać o nowe możliwości i udogodnienia zgodnie z potrzebami klienta i rynku. To będzie tym złotym środkiem, istotą świadczącą o popularności programów lojalnościowych. Powinny być one skierowane jak najbardziej w stronę klienta, który poczuje się integralną częścią danej marki.

Opracowanie odpowiedniego programu lojalnościowego może być gwarancją skutecznej strategii marketingowej. W tej sytuacji najlepiej powierzyć to sprawdzonej firmie, która od A do Z stworzy dla nas program, godny uwagi konsumenckiej. Zadba jak należy o wszystkie formalności i wdroży go odpowiednio w życie.  Warto zainwestować w dobrą jakość, która przyniesie oczekiwane profity. Liderem na rynku polskim w kompleksowej organizacji programów lojalnościowych jest Motivation Direct, który zaoferuje nam pełne i profesjonalne wsparcie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *