Płacenie kartą w internecie jest bezpieczne, o ile przestrzega się kilku istotnych zasad!

Czy płacenie kartą w Internecie jest obecnie bezpieczne? Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym nasze pieniądze nie wpadną w niepowołane ręce, a zakupy on-line będą szybkie i udane.

Płacenie kartą w internecie jest bezpieczne, o ile przestrzega się kilku istotnych zasad!

Coraz chętniej sięgamy po kartę

Według raportu „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego” z 2017 roku, który został przygotowany na zlecenie NBP, odsetek osób, które częściej płacą kartą zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i przy terminalach wzrósł do 24 proc. w 2016 roku. Dla porównania, w 2013 roku płatności kartą deklarowało zaledwie 12 proc. Polaków. Zwiększyła się również częstotliwość wykorzystywania karty do płatności z 54 proc. w 2009 roku do 74 proc. w 2016 roku.

W przypadku płatności przez Internet raport pokazuje, że do takich transakcji przyznaje się 22 proc. konsumentów, a kolejne 21 proc. deklaruje, że z płatności kartą w sklepach internetowych korzysta stosunkowo rzadko. Wynika z tego, że 57 proc. Polaków nie dokonuje płatności kartą wcale.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Aby bezpiecznie płacić kartą płatniczą w Internecie, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim powinno się korzystać ze sklepów internetowych, które są dla nas znane. Przed zakupami w nieznanym e-sklepie, warto wcześniej sprawdzić, czy jest on godny zaufania. W Internecie można znaleźć niezbędne informacje na temat działającego w nim sklepu oraz opinie innych użytkowników. Nigdy nie ujawniaj w sieci swojego numeru PIN do karty. Sprawdź, czy strona www, na której dokonujesz zakupów, była kanałem zaszyfrowanym, czyli jej adres internetowy rozpoczyna się od zapisu – https://. Przechowuj swoje dane transakcyjne aż do otrzymania zamówionego produktu. Przed zakupieniem towaru sprawdź warunki dostawy oraz zwrotu produktu.

Połowa z nas nie czuje się w pełni bezpiecznie

Płatności kartą za zakupy dokonywane w sklepach internetowych stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Pokazują to badania Digital Payments Study przygotowane na zlecenie organizacji Visa, w których czytamy, że niemal dwie trzecie respondentów ocenia płatności cyfrowe jako bardzo komfortowy sposób płacenia bezgotówkowego. Wynik ten byłby jeszcze lepszy, gdyby Polacy byli w pełni przekonani, że ten sposób płatności jest naprawdę bezpieczny. Ponad połowa badanych (53 proc.) czułaby się o wiele bezpieczniej, wiedząc, że dane przetwarzane podczas dokonywania płatności nie zostaną w żaden sposób ujawnione osobom postronnym i nieuprawnionym. 62 proc. konsumentów uważa, że płatności cyfrowe są obecnie o wiele wygodniejsze niż przed rokiem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *