Fundacja pożytku publicznego – idea powstania

Założycielką fundacji Podaruj Życie jest Urszula Smok, która wygrała walkę z białaczką dzięki przeszczepowi szpiku kostnego. Leczenie białaczki wiąże się z ogromnymi kosztami. Ograniczenia to przede wszystkim małe możliwości wsparcia finansowego przez Ministerstwo Zdrowia a także brak dawców.

Fundacja pożytku publicznego

Fundacja pożytku publicznego

Dzięki akcji zorganizowanej w mediach oraz wsparciu ludzi z całego kraju, Urszuli Smok udało się poddać operacji. Te wydarzenia skłoniły ją do założenia w 2001 roku własnej fundacji ukierunkowanej na pomoc osobom z chorobami krwi. Fundacja jest organizacją non- profit skupiającą się na wspieraniu dobra publicznego. Strona internetowa fundacji Podaruj Życie: http://podarujzycie.org/

Cele fundacji OPP Podaruj Życie

Głównym celem fundacji jest pomoc osobom chorym na białaczkę lub inne choroby krwi – udzielanie informacji związanych z przeszczepem szpiku. Ponadto, działalność fundacji skupia się na popularyzowaniu idei dawstwa szpiku, prowadzeniu rejestru dawców oraz gromadzeniu środków na przeszczep u osób chorych. W tym celu daje ona możliwość bezpłatnego skorzystania z konta fundacji na zbiórkę pieniędzy na leczenie dla osób chorych.

Statystyki związane zachorowalnością na białaczkę oraz choroby układu krwiotwórczego w Polsce są niepokojące. Czasami jedyną drogą ratunku dla osób chorych jest przeszczep szpiku kostnego. Gdy występuje zgodność – szpik pobierany jest od dawców z rodzinny, w innym przypadku konieczne jest znalezienie niespokrewnionego dawcy w banku krajowym. Nie jest to jednak prostym rozwiązaniem, ponieważ kolejki osób czekających na szpik ciągle powiększają się.

Kim jest dawca szpiku?

Dawca szpiku to osoba zdrowa, w przedziale wiekowym od 18 do 45 roku życia zapisana do krajowego banku krwiodawstwa. Osoby te dobierane są pod względem antygenów zgodności tkankowej. Niestety, proces ten należy do długotrwałych – wstępni kandydaci na dawcę muszą zostać poddani szeregowi badań, które ściśle określą zgodność antygenów HLA. Znalezienie dawcy jest to również kosztowny proces, fundacja Podaruj Życie wspiera cały proces leczenia poprzez zbiórkę pieniędzy dla osób chorych.

Fundacja OPP

Fundacja OPP

Więcej informacji na temat procesu oddawania szpiku znajduje się pod adresem: http://podarujzycie.org/Przeszczep_szpiku

Jak pomóc dzieciom i innym chorym?

Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie” to fundacja opp, której podczas rozliczania zeznania podatkowego możesz przekazać 1% podatku. Środki te przekazywane są na bezpośrednią pomoc dla osób chorych, które wspiera fundacja. Dzieciom oraz innym chorym wiele da każda pomoc nawet ta – wydawać się może najmniejsza w wysokości 1%. Białaczka, to choroba, na którą zachorowalność rośnie z roku na rok, dlatego każe działanie ma wielką wartość.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *