8 marca – dzisiaj Światowy Dzień Kobiet

8 marca to ważny dzień dla każdego z nas. To właśnie dzisiaj obchodzimy wyjątkowy dzień, Dzień Kobiet! Jest to ogólnoświatowe, coroczne święto. Jest to dzień, w którym kobiety mają prawo oczekiwać od mężczyzn jeszcze więcej uśmiechu, życzliwości oraz ciepła niż na codzień.

Światowy Dzień Kobiet 2020

Dzień Kobiet – historia, zwyczaje, symbole

Historii tego święta możemy śmiało szukać jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. To właśnie wtedy ogromną popularnością cieszyło się święto o nazwie Matronalia. Był to dzień związany z początkiem nowego roku, macierzyństwem oraz płodnością. Mężczyźni obdarowywali swoje kobiety upominkami i spełniali ich życzenia. Dzień ten przypadał na 1 marca.

Początki Dnia Kobiet w formie, którą znamy to dziś wywodzą się z Ameryki Północnej, a konkretnie są efektami ruchów robotniczych oraz zamieszek i strajków w Nowym Jorku. Oficjalnie święto to zostało ustanowione i pierwszy raz obchodzone 28 lutego 1909 roku. Nieoficjalnie mówi się, że miało ono upamiętniać strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko trudnym warunkom pracy.

W kolejnych latach tradycja ta przedostała się do Europy i kolejne kraje zaczęły ustanawiać święto zwane już oficjalnie Dniem Kobiet. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. W wielu innych krajach całego świata jest to święto nieoficjalne, jednak honorowane przez ich obywateli.

Symbolem tego wyjątkowego dnia jest tulipan. Warto pamiętać o tym wybierając prezent dla swojej kobiety.

Prezydent Andrzej Duda pamiętał o kobietach

Kancelaria Prezydenta RP umieściła na oficjalnym profilu na Twitterze nagranie, na którym widać jak obecny Prezydent Andrzej Duda wręcza spotkanym na Krakowskim Przedmieściu kobietom symboliczną różę oraz składa życzenia. Andrzejowi Dudzie towarzyszy Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Jest to z pewnością bardzo miły gest dla wielu Pań, które miały okazję spotkać Pana Prezydenta w tym dniu. Życzenia z okazji Dnia Kobiet składają także inni politycy i partie polityczne.

Przy tej okazji w imieniu całej redakcji chcieliśmy złożyć wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia. Niech każdy Wasz dzień, miłe Panie, będzie radosny i pełen uśmiechu!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *