Filtr cząstek stałych – działanie

Filtr cząstek stałych jest montowany w autach z silnikami Diesla. Podczas pracy emitują sadzę w formie groźnego, bo rakotwórczego, drobnoziarnistego pyłu, czyli cząstek stałych. Wynika to z niedoskonałości procesu spalania. Filtry cząstek stałych pomyślano tak, żeby w sposób mechaniczny zatrzymywały w swojej porowatej strukturze drobinki pyłu. Ze względu na ich ograniczoną pojemność raz na jakiś czas przechwycona przez nie sadza musi zostać dopalona – w przeciwnym razie filtr się zatyka. Do przepalenia filtra konieczna jest bardzo wysoka temperatura (ok. 600°C) lub dodanie specjalnego płynnego katalizatora, który pozwala na przeprowadzenie tego procesu w niższej temperaturze.

Jak to działa?

filtr-czastek-stalychJego działanie jest proste. Wkładka we wnętrzu stalowej obudowy zatrzymuje stałe cząstki spalin, czyli sadzę. Oczyszczenie filtra następuje różnie, w zależności od jego rodzaju. Jeden z nich oczyszcza się właściwie sam. Pod wpływem wysokiej temperatury, cząstki sadzy utleniają się i filtr samoczynnie się oczyszcza. Drugi rodzaj filtra wymaga dolania do paliwa specjalnego preparatu co około 80 tys przejechanych kilometrów.

Teoretycznie: aby rozgrzać filtr, sterownik silnika raz na jakiś czas dawkuje znacznie więcej paliwa – tak żeby dopalało się ono jeszcze w wydechu. Praktycznie: nie zawsze wygląda tak optymistycznie. Szczególnie podczas jazdy miejskiej układy te i tak się zatykają.

Zadbaj o dodatkowe elementy

  1. Wymień olej – w trakcie „przepalania” filtra do cylindrów wtryskiwana jest wielokrotnie wyższa dawka paliwa niż podczas normalnej jazdy. Jeśli cykl regeneracji zostanie przerwany, a to w czasie jazdy po mieście bardziej reguła niż wyjątek, niespalone paliwo ścieka do oleju rozcieńczając go. Oznacza to, że drogi olej trzeba wymieniać nawet co 5 tys. km.
  2. Sprawdź czy masz zużyte paliwo – auta z filtrem cząstek stałych w trakcie normalnej eksploatacji palą z reguły znacznie więcej, niż wynikałoby to z danych publikowanych przez producentów. Dlaczego? Bo w czasie testów służących ustaleniu zużycia paliwa pomijane są cykle dopalania, w trakcie których auto pali więcej. Niestety, jest to zgodne z obowiązującymi normami.

Trwałość filtrów to zwykle ok. 80-150 tys. km. Ponadto każda awaria silnika lub turbosprężarki skutkuje przedostaniem się oleju do wydechu, a to wiąże się z koniecznością wymiany filtra. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat na blogu poświęconym tej tematyce – http://www.filterki24.pl/filtr-czastek-stalych/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *