Wypłata gotówki za pomocą linii papilarnych

Znane fanom filmowym czytniki linii papilarnych z pewnością stanowią nie lada udogodnienie przy przeprowadzaniu najrozmaitszych transakcji choćby finansowych. Wprowadzenie takiej opcji do życia codziennego z pewnością spotkałoby się z duża aprobatą, jednakże czy dzisiejsza technologia pozwala skonstruowanie takiego systemu? Okazuje się, że idee „podpisywania” różnych dokumentów za pomocą odcisku palca są coraz bliższe urzeczywistnienia i wejścia do życia codziennego.

Jeden z banków działających w Polsce już w zeszłym roku postanowił wprowadzić taką opcję i uruchomić pod nieco futurystycznie brzmiącą nazwą specjalny oddział biometryczny. Na pierwszy rzut oka nie różni się on specjalnie od tradycyjnych i dobrze wszystkim znanych, jednakże stanowiska obsługi na swoim wyposażeniu posiadają dodatkowe monitory i zaawansowane czytniki biometryczne. System sprawdza tożsamość klienta poprzez odczytanie unikalnego układu naczyń krwionośnych na palcu, a monitor wyświetla niezbędne informacje i instrukcje działania.

Spopularyzowanie takiej opcji wiąże się z obustronnymi korzyściami. Możliwość potwierdzenia tożsamości za pomocą odcisku palca, zniweluje konieczność posiadania przy sobie karty czy dowodu osobistego, które są tak często gubione. Co więcej, plan przyszłościowy zakłada w przyszłości umieszczenie czytników linii papilarnych na bankomatach, umożliwiając w ten sposób wypłatę gotówki. Druga strona także skorzysta, gdyż oznacza to znaczne oszczędności na papierze, druku czy transporcie, co dla dużych instytucji jak Sygma Bank oznaczać może rocznie nawet milionowe kwoty.

Po pozytywnym przyjęciu czytników zarówno przez klientów jak i właściciele banków, można przewidywać, że zostaną one spopularyzowane w całej Polsce, także przez Sygma Banque. Pojawiają się jednak także sceptyczne głosy na temat bezpieczeństwa transakcji tego typu. Jak zapewniają specjaliści, identyfikacja tożsamości klienta za pomocą odcisku palca należy do najbezpieczniejszych z możliwych. Nawet tak makabrycznie brzmiąca próba użycia odciętego palca zostanie od razu wykryta przez urządzenie. Jak więc widać osiągnięcia technologii z dnia na dzień coraz bardziej zadziwiają i to w każdej sferze życia człowieka.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *