Dobór odpowiednich nart

Występujące coraz częściej chłodne dni bez wątpienia są zwiastunem zbliżającej się zimy. Z tego powodu można zauważyć zwiększone zainteresowanie sportami zimowymi, spośród których zdecydowany prym wiedzie tradycyjna jazda na nartach. Przed wyjściem na stok przychodzi jednak czas na dopasowanie sprzętu do swoich wymagań i potrzeb. W zależności od preferowanej szybkiej bądź krętej jazdy, należy dobrać odpowiednie narty.

Przed wyjazdem na narty w Dolomitach, trzeba się dowiedzieć jak dzielą się narty: tradycyjne i carvingowe. Podstawowa różnica widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Te pierwsze na całej swojej długości mają praktycznie taką samą długość lub nieznacznie się zwężają od czubka po koniec. Narty carvingowe natomiast są krótsze i charakteryzuje je nieregularna szerokość. Czubek i piętka są znacznie szersze, a w miejscu wiązań są za to węższe.

Zróżnicowana konstrukcja wymusza zupełnie inny styl jazdy w zależności od wybranego modelu. Początkującym narciarzom z reguły zaleca się carvingi, które dzięki specjalnej budowie znacznie ułatwiają pokonywanie łuków. Metoda wykonania tradycyjnych nart czyni jazdę nieco trudniejszą. Jednakowej szerokości deski nie są tak bardzo podatne na wykonywanie skrętów, przez co wyjazdy narciarskie wymagają od sportowca posiadania pewnych podstawowych umiejętności.

Zastosowanie nieregularnej linii w szerokości nart przyczyniło się do powstania zupełnie nowych odmian. Przykładowo istnieją modele przeznaczone specjalnie dla kobiet, mężczyzn, do jazdy szybkiej, do jazdy wyczynowej. Wybór nie zawsze będzie łatwy, przez co skorzystanie z porad profesjonalnego sprzedawcy przed wyjazdem do Val di Sole jest na porządku dziennym.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.