Ogromny pożar w Gdyni. Kłęby czarnego dymu unosiły się nad całym miastem!

Groźny pożar wybuchł w porcie w Gdyni. Ogień pojawił się początkowo w wieży magazynowej w Bałtyckim Terminalu Zbożowym. Walka z ogniem trwała cały dzień, ale na szczęście nikt nie został ranny. Mieszkańcy Trójmiasta mogli zobaczyć kłęby ciemnego dymu, które widoczne były z wielu kilometrów.

Pożar w Gdynii

Wybuch pożaru w Gdyni – informacje

Straż Pożarna otrzymała informację o pożarze około godziny 08:45. Ogień początkowo objął około 200m2 dachu przykrywającego spichlerz zbożowy oraz magazyny w porcie Cargo w Gdyni. Jeszcze przed przybyciem na miejsce zastępów Straży Pożarnej ewakuowano blisko 50 pracowników firmy portowej, dzięki czemu nikt nie został ranny. Strażacy bardzo szybko zareagowali, a ich działania były bardzo skuteczne. W wyniku pożaru zawaliła się drewniana konstrukcja dachu magazynu. Ściany są stabilne, bezpieczeństwo potwierdzono podczas skrupulatnego badania wykonanego tuż po ugaszeniu pożaru.

W akcji gaśniczej brało udział kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej z Gdyni, Gdańska, Pucka oraz Wejherowa. Do walki z ogniem ściągnięto również specjalistyczny sprzęt, statek gaśniczy, który wspierał działania strażaków od strony zatoki. Pożar ostatecznie ugaszono około godziny 15:00, jednak działania strażaków trwały do późnego wieczora.

Przyczyny pożaru magazynu w porcie w Gdyni

Przyczyny wybuchu pożaru nie są dotąd znane. Prawdopodobne jest kilka możliwych przyczyn i scenariuszy tego zdarzenia. Mogło dojść do samozapłonu łatwopalnej mieszanki soi oraz pszenicy, jednak szczegóły nie są do końca znane. Według najnowszych doniesień tą sprawą ma zająć się Prokuratura, która ustali ostateczne przyczyny pożaru oraz stwierdzi, co było powodem pojawienia się ognia w magazynie.

Co dalej z magazynem w porcie w Gdyni?

Skalę zniszczeń oraz stan zgliszczy po pożarze ma ocenić specjalna komisja. Od jej decyzji zależna będzie również przyszłość obiektu. Obecnie w grę wchodzą dwa scenariusze. Jeden zakłada, że zniszczenia nie są zbyt duże i po ogólnym remoncie uda się odbudować konstrukcję dachu przywracając magazynowi jego użyteczność w przeciągu kilku miesięcy. Okazać się jednak może, że w pożarze mocno ucierpiała również konstrukcja, która nie będzie nadawała się już do użytku. Wtedy konieczne będzie wyburzenie obiektu i ewentualna odbudowa od podstaw.

Będziemy informować Państwa na bieżąco w tej sprawie! Zapraszamy do śledzenia naszego portalu!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.