Na czym polega ERP ?

Systemy Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa (z ang. Enterprise Resource Planning – ERP) są przykładem najbardziej zaawansowanych grup zintegrowanych systemów pomocniczych w regulowaniu organizacji. Systemy ERP wykorzystywane są zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, o rozmaitych rodzajach produkcji jak i nieprodukcyjnych takich jak usługowe, czy dystrybucyjne.

1410257_network_combs_3Systemy tej klasy posiadają oparte na prognozowaniu oraz opracowywaniu planu mechanizmy wspierające regulowanie działalności całej organizacji oraz konsolidują wszystkie strefy jej aktywności. Pomyślne wdrążenie systemy ERP gwarantuje wiele korzyści, począwszy od najbardziej ogólnych, w formie udoskonalenia czynności związanych z zarządzaniem całością przedsiębiorstwa oraz usprawniania obiegu napływających wiadomości, poprzez profity mierzalne upatrujące odwzorowanie w ulepszeniu wskaźników aktywności gospodarczej.

Systemy klasy ERP zaczęły istnieć w następstwie rozwoju systemów, które mają za zadanie wspomagać zarządzanie. W wyniku ewolucji oraz ciągłego przeobrażania się systemów w coraz to lepsze oraz bardziej zaawansowane sposoby, w oparciu o rzeczywisty system, dopełniający o nowe właściwości oraz funkcje, pojawiał się nowy, który posiadał specyfikę poprzedniego. Aktywność systemu ERP można bardzo łatwo zobrazować na przykładzie sprzedaży operacji. W tym systemie gdy pracownik danego działu sprzedaży odbiera zamówienie od klienta, dysponuje dostępem do wszystkich ważnych informacji, które są niezbędne do dokonania zamówienia, czyli do informacji o aktywnościach oraz zamówieniach danego klienta, udzielonych kredytów, harmonogramie wysyłek oraz stanach zapisów. W organizacji każdy z pracowników ma prawo uzyskać takie same informacje oraz posiada nieograniczony dostęp do bazy danych, która zawiera dane określonych zamówień.

W przedsiębiorstwach oprócz odpowiedniej przewidywalności informacji oraz danych istotne jest również by te informacje mogły być przekazywane szybko i bezproblemowo, co pomaga w komunikacji i podejmowaniu decyzji przez kierownictwo, dlatego też tak ważną kwestie pełnią hurtownie danych. Podstawą efektywnego oraz bezzwłocznego odzewu jest dysponowanie odpowiednią informacją. Hurtownie danych są względnie nowym narzędziem, jednakże ogólna koncepcja przekazywania informacji znana jest od lat.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *