Ergonomia miejsca pracy

Ergonomia to dziedzina, której założenia powinny być podstawą kształtowania każdej przestrzeni w której przebywa, a szczególnie pracuje, człowiek. To zasady odnoszące się m.in. do dostosowania miejsca pracy do indywidualnych możliwości i potrzeb pracowników: anatomicznych, fizjologicznych i psychicznych.

Zdrowe miejsce pracy

Jakie miejsce pracy można określić jako zdrowe? W omawianym kontekście odpowiedź jest prosta – zdrowe oznacza ergonomiczne. To takie miejsce, które poprzez aranżację, organizację i używane elementy przestrzeni (np. meble, sprzęt biurowy) zaspakaja psychofizyczne potrzeby pracowników.  Oprócz tych dość oczywistych elementów powinniśmy pamiętać także o odpowiednim oświetleniu pomieszczeń i stanowisk pracy, jakości powietrza, a także o drobnych rzeczach wpierających dobre samopoczucie np. zieleni w doniczkach.

ergonomiczne biuro

Artykuły ergonomiczne

Skoro mowa o aranżacji przestrzeni, na pewno trzeba zwrócić uwagę na takie elementy, które pomogą tę przestrzeń właściwie zorganizować. Pomocne będą tu wszelkiego rodzaju artykuły ergonomiczne i akcesoria – funkcjonalne, w pełni dostosowane do psychofizycznych możliwości człowieka.

Ergonomia wypływa z anatomii

Pozycja siedząca, przy biurku, przed monitorem niestety nie jest tą najlepszą dla naszego ciała. Jeśli nie potrafimy zadbać o właściwe meble – ergonomiczny fotel, biurko z regulowaną wysokością czy  podstawki pod monitor –  z czasem sama praca stanie się wręcz przykrym obowiązkiem. I to oczywiście nie ze względu na zadania, które wykonujemy, ale ze względu na to w jaki sposób to robimy. Pierwsze na pewno zakomunikuje nam to nasze ciało. Jednak nie powinniśmy się skupiać jedynie na tych dużych meblach. Równie ważne są małe przedmioty – ergonomiczna podkładka pod nadgarstek – jeśli często używamy myszy, poduszki sensoryczne czy wygodna podstawka pod laptopa, jeśli nie korzystamy z dużego ekranu monitora.

Wszystkie rzeczy są ważne

Jak się okazuje, każda, nawet najmniejsza rzecz, może mieć bardzo duży wpływ na ergonomię miejsca pracy. Uwagę trzeba zwrócić także na przedmioty, które wpływają na lepszą organizację pracy. Bardzo istotną funkcję spełniają tu wszelkiego rodzaju organizery – od kuwet na dokumenty po wygodne w użyciu adresowniki czy wizytowniki. Jeśli pracujemy z dużą ilością dokumentów, nie można zapomnieć o teczkach, skoroszytach, przekładkach, dzięki którym z łatwością je uporządkujemy i równie łatwo będziemy mogli z nich skorzystać.

Ergonomia w biurze a efektywność pracy

Ergonomia jest jednym z czynników, które wpływają na efektywność pracy. Wspomniana aranżacja przestrzeni i inne jej elementy powinny wspierać pracowników w wykonywaniu ich obowiązków. Chodzi o produktywne wykorzystanie czasu, który jest przeznaczony na pracę. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko dostęp do narzędzi pracy, ale również ich dostosowanie do obowiązków i potrzeb danej osoby. To sprawia, że czynności mogą być wykonywane w odpowiednim tempie, bez zbędnych obciążeń psychofizycznych. Dobrze zaaranżowana przestrzeń wspiera możliwość skupienia się, zwiększa komfort pracy, a zatem i produktywność pracowników.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *