Dokładne dawkowanie leku nie jest już problemem?

Problem dokładnego, odpowiednio rozłożonego w czasie dawkowania leku pojawił się już dawno. Wiele chorób wymaga szczególnej skrupulatności pod tym kątem. Rozpisywanie harmonogramów dawkowania, czekanie z zegarkiem w ręku, aby o odpowiednim czasie wziąć dany lek, stało się już przeszłością. Sprawa przybrała taki obrót nie tylko dlatego, że postępowanie w ten sposób jest niepraktyczne, ale przede wszystkim zmniejsza efektywność działania leku, a jednocześnie zwiększa ryzyko tego, że organizm na podawany antybiotyk zdąży się uodpornić.

szpitalRozwiązanie problemu przyszło wraz ze skonstruowaniem pompy infuzyjnej, której zadaniem stało się podawanie leku, według ściśle zaprogramowanego harmonogramu, co zdecydowanie podnosi efektywność leczenia.

Urządzenie ustawić możemy w dowolnym miejscu pomieszczenia, jeśli zastosujemy odpowiednie przedłużacze do pomp infuzyjnych.

Z rozwiązaniem jednego problemu, pojawił się jednak kolejny. Jak podają statystyki 35% błędów medycznych wynika z niewłaściwego dozowania przypisanych do pacjenta leków, poprzez zastosowanie na szpitalnych oddziałach zestawu kilku pomp jednocześnie przy jednym pacjencie. Tutaj z pomocą przychodzą nam biblioteki leków, która zawiera w sobie zbiór procedur dozowania, dostosowany do potrzeb danego oddziału. Dzięki takim systemom lekarze mogą nakładać limity dozowania leków eliminując ich modyfikację, dzięki czemu znacznie spada ryzyko popełnienia błędu w dawkach.

Synchronizacja wewnętrzna zestawów infuzyjnych także daje dużą wygodę użytkowania, jak również gwarantuje zdecydowanie łatwiejszą identyfikację tego, jaki lek podawany jest przez daną pompę. Takie rozwiązania, a właściwie ich sukcesy pozwalają ze spokojem patrzeć na szybki rozwój każdej z dziedzin medycyny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *