Czyszczenie i konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Często jedyną możliwością odprowadzania ścieków z obiektów użytkowych jest budowa szamba lub małej oczyszczalni. Instalacje tego typu nie wymagają nieustannego nadzoru, jednak jeśli mają spełniać swoją funkcję w sposób efektywny, należy zatroszczyć się o ich konserwację.

Przydomowe oczyszczalnie składają się z kilku elementów. Jednym z nich jest osadnik gnilny. Jest to zbiornik, którego zadanie to wstępna filtracja nieczystości połączona z procesami fermentacyjnymi. Efektem tych działań jest osadzanie się na jego dnie cięższych frakcji. Wiąże się to z koniecznością okresowego wywozu nagromadzonych osadów. Małe oczyszczalnie ścieków nie produkują zbyt wielkich ilości tego typu zanieczyszczeń, dlatego wystarczy usuwać osad w okresach nie krótszych niż pół roku, i nie dłuższych niż 3 lata. Działaniami tego typu zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa usługowe.

Każdy osadnik posiada dodatkowo włazy inspekcyjne. W tych miejscach może gromadzić się nadmiar osadu uniemożliwiający prawidłową ocenę stanu we wnętrzu zbiornika. Z tego względu należy sprawdzać ich drożność co kilka miesięcy.

Oczyszczalnie przydomowe z drenażem są dodatkowo wyposażone w pompy wspomagające przepływ ścieków przez złoża biologiczne. Urządzenia te, jak również kanały doprowadzające nieczystości do osadnika, wymagają okresowych przeglądów. Szczegółowe terminy przeprowadzania określonych prac powinny być zawarte w dokumentacji technicznej, dołączonej do oczyszczalni przez jej producenta. Wiele firm zajmujących się wywozem szamba, oferuje również usługi obejmujące czyszczenie i konserwację instalacji. Warto skorzystać z tego typu oferty, gdyż kompleksowe działania są zazwyczaj tańsze od możliwości wykupu kilku oddzielnych usług.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *