Czy można łączyć sportowe sprężyny z seryjnymi amortyzatorami?

Wielu kierowców decyduje się na obniżenie zawieszenia w swoim samochodzie, wymieniając same sprężyny na krótsze oraz twardsze w porównaniu z fabrycznymi częściami. Jakie efekty przynosi taki zabieg i czy warto wprowadzać takie modyfikacje?

W większości przypadków zamiana sprężyn zawieszenia ma więcej wad niż zalet, szczególnie jeżeli chodzi o samochód przeznaczony do codziennej jazdy m.in. do pracy, czy na zakupy. Sprężyny, które są sztywniejsze oraz krótsze od tych, zamontowanych fabrycznie w samochodzie, początkowo mogą pozytywnie wpłynąć na właściwości jezdne pojazdu. Auto nie nurkuje podczas hamowania, staje się sztywniejsze i lepiej reaguje na ruchy kierownicą. Dla większości kierowców, zabieg ten przeprowadzany jest przede wszystkim poprzez aspekty wizualne, gdyż ich zdaniem samochód z zamontowanymi sprężynami obniżającymi wygląda znacznie atrakcyjniej wizualnie, niż auto z oryginalnym zawieszeniem. Jeżeli całość połączymy z dużymi, aluminiowymi felgami to efekt końcowy może robić imponujące wrażenie. Problemy mogą się jednak pojawić po pewnym czasie.

Wymieniając jedynie sprężyny na krótsze pamiętajmy, że jest to tylko jeden z wielu elementów układu zawieszenia. W związku z tym, fabryczny amortyzator w obniżonym samochodzie jest zmuszony do ciężkiej pracy – takiej jak podczas przeładowania samochodu. Sprawia to, że traci on swoje właściwości znacznie szybciej, a zazwyczaj dzieje się to już po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów. Efektem tego jest gorsze prowadzenie się pojazdu, auto staje się mniej stabilne i nieprzewidywalne nawet na niewielkich nierównościach. Oprócz amortyzatorów szybciej zużywają się też inne części układu zawieszenia (np. tuleje zawieszenia), a słaba amortyzacja nierówności negatywnie wpływa na elementy karoserii.

Montując sprężyny obniżające zmniejszamy prześwit w naszym samochodzie, a co za tym idzie narażamy na uszkodzenie takie elementy jak miska olejowa, czy też części układu wydechowego. Należy więc zwracać uwagę na studzienki, progi zwalniające i inne nierówności na drodze. Jest to tylko kilka wybranych minusów obniżonego zawieszenia, dla których warto się kilkukrotnie zastanowić się przed montażem sportowych sprężyn do seryjnych amortyzatorów.

Tekst powstał dzięki współpracy z: http://www.autoamortyzatory.pl/sprezyny,zawieszenia/k,100113/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *